Увага!
Thanks for the comment. Check your email and confirm your comment by clicking on a link to it was added.

Одностороннє розірвання договору в Україні

Одностороннє розірвання договору в Україні

Чи можна і як розірвати договір в односторонньому порядку відповідно до чинного законодавства України?

Норми щодо розірвання договорів на вимогу однієї із сторін прописані в Цивільному і Господарському кодексах. Стаття 651 ЦКУ говорить, що договір можна розірвати лише за згодою сторін, якщо інше не передбачено законом або умовами договору.

Уже з першого абзацу ті, у кого в договорі прописана можливість одностороннього розриву, могли б радіти «іншому» і видихнути ... Але зарано. Читаючи цю ж статтю далі, ми розуміємо, що таке розірвання відбувається, по-перше, за рішенням суду, по-друге, за наявності істотних порушень.

Там же дається пояснення, що істотним вважається таке порушення, в наслідок якого сторона, стосовно якої було скоєно порушення, в значній мірі позбавляється того, на що вона розраховувала при підписанні договору.

У наступній, 652 статті ЦКУ, мова йде про зміну обставин, у зв'язку з якими можлива зміна або розірвання договору. В даному випадку, істотними вважаються такі, знаючи про які, сторони не укладали б договір зовсім або ж уклали на інших умовах. Якщо при подібній зміні обставин сторони так і не домовилися щодо зміни умов договору або його розірвання, то зацікавлена ​​сторона може звернутися до суду. При цьому повинні бути одночасно дотримані наступні чотири умови:

  1. укладаючи договір, сторони вважали, що подібна зміна обставин не відбудеться;
  2. ці зміни викликані причинами, які усунути зацікавлена сторона не могла при всій турботливості та обачності, що від неї вимагалися;
  3. виконання поточного договору порушить співвідношення майнових інтересів сторін, позбавивши зацікавлену сторону того на що вона розраховувала, укладаючи договір;
  4. суть договору не передбачає, що ризик зміни обставин повинна нести зацікавлена сторона.

Як можемо бачити, законодавець дуже жорстко ставиться до питання одностороннього розірвання, прописавши, що вимоги повинні бути дотримані саме в сукупності. Довести подібне в суді досить складно.

Крім того, ЦКУ говорить нам що зміна договору навіть з-за істотної зміни обставин суд допускає у виняткових випадках, якщо розірвання договору суперечить суспільним інтересам або веде до збитку для сторін, що значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на змінених судом умовах.

Але і це ще не все. Згідно зі статтею 188 Господарського кодексу, спочатку сторони все ж повинні спробувати врегулювати питання самостійно. У зв'язку з чим, сторона, бажаюча змінити умови або розірвати договір, повинна поштою відправити свою пропозицію другій стороні. Якщо протягом 20 днів (не рахуючи дні доставки) зацікавлена ​​сторона не отримала відповідь або отримала відмову, вона має право звернутися до суду.

Позиція законодавця така, що, укладаючи договір на тривалий термін, сторони погоджуються, що зазначені в ньому умови і ціни є твердими і приймають на себе ризики їх можливої ​​зміни.

Тому, якщо у вас особиста неприязнь до контрагенту - він не дотримується етики ділового спілкування, намагається контролювати кожну вашу дію і т.п. - це не є достатньою підставою для розірвання договору.

Субота 26, Серпень 2017
Залишити повідомлення, заявку, питання
років на українському ринку
Більше ніж
3000
клієнтів довірилися нам
101
гарантія якості
від
3
реєстрація бізнесу
Зв'яжіться з нами Звертаючись до нас, Ви отримаєте якісне обслуговування, швидке вирішення питань і впевненість у завтрашньому дні.
м. Київ,
вул. Пимоненка, 4, оф. 48
тел.: (044) 383 4760
тел.: (067) 440 1244
2017 © Еквітас Компані.
Увага!
Ваше повідомлення відправлено
Повідомлення не відправлене.
Увага!
Повідомлення не відправлене.
Заповніть обов'язкові поля.